Dvorište ideja je prepuno super zanimljivih radionica tako da smo se i mi potrudili i ove godine ponudili niz inovativnih radionica iz robotike i digitalnog crtanja.
Kišni vikend nije baš obećavao, ali na naše oduševljenje radionice su bile baš lijepo posjećene i svi smo se odlično zabavili. Dinamičnosti, kreativnosti i natjecateljskog duha nije nedostajalo.
0 Comments
Odazvali smo se pozivu predstavnika lokalne zajednice te prezentirali naše rješenje u okviru projekta Generacija Now, „Pametna rješenja za svijet bez prepreka“ .
Generacija NOW je još jedan projekt koji Locus prati od samog početka. Hrvatski telekom i Institut za razvoj inovativnosti mladih pokretači su ovog hvale vrijednog projekta u kojem se ekipe iz cijele Hrvatske ogledaju u vještinama konstruksije, programiranja, prezentiranja svojih uradaka na zadanu temu. Ovogodišnja tema generacija je bila „Pametna rješenja za svijet bez prepreka“. Lokusovci su se uhvatili posla i pomoću elektroničkih dijelova izradili svoje rješenje, elektronsko pomagalo za osobe sa slušnim problemima. Radi se o sustavu koji pomaže svima, kako osobama oštećenog sluha tako i svima nama ostalima. Prema ocjeni mentora svih sudionika ovog projekta tim Locusa je pozvan u Business centar HT u Zagreb kako bi među najboljim radovima prezentirao svoje rješenje. Pored prezentacije naš tim se okušao i hackatronu, brzinsko rješavanje zadataka u programiranju.
Udruga Locus pokrenuta je 2014. i evo punimo 10 godina našeg rada, ha ništa idemo dalje u nove ideje, projekte, aktivnosti.
Novosti o naših deset godina. Svake godine prije Božića organiziramo dan bez ekrana sa željom međusobnog druženja svih naših članova. Kako djecu različitih uzrasta potaknuti na priču i zabavljanje, pa naravno preko društvenih igara. Svatko donese svoju omiljenu društvenu igru, ali i naši voditelji imaju široke rukave u koje stanu igre iznenađenja :).
Ovaj dan svi se igraju i svi postanem djeca i u nekim trenucima teško razlikujete voditelje od djece :). Ovaj bez strujni i bez ekranski dan je nekako baš lijep, nasmijan i nekako veseo baš onakav kakav i treba biti pred ove radosne blagdane. Učenica OŠ Antun Gustav Matoš, Lada Stažić sudjeluje na međunarodnom natjecanju iz kreativne industrije (5. Milenijsko natjecanje).
Inovativno rješenje digitalnog crtanja Lade Stažić obuhvaća više sektora kreativne industrije i nudi sveobuhvatan pristup širenju mitologije u novom tisućljeću. Kroz likovne umjetnosti, medijske platforme i digitalne aplikacije za crtanje, cilj joj je očarati, educirati i inspirirati pojedince da istraže bogati svijet mitologije. I to na engleskom jeziku! Spajanjem tehnologije s moći pripovijedanja, osiguravamo da će naslijeđe mitologije i dalje cvjetati u modernom dobu. Ladinu priču i digitalni crtež možete vidjeti niže: 𝑻𝒉𝒆 𝒎𝒚𝒕𝒉𝒐𝒍𝒐𝒈𝒊𝒄𝒂𝒍 𝒔𝒕𝒐𝒓𝒚 𝒐𝒇 𝑳𝒂𝒅𝒂 Lada is a Slavic goddess associated with beauty, love, and summer. In Slavic mythology, she is often depicted as a radiant and alluring figure, embodying grace and elegance. The mythological stories surrounding Lada vary, but she is generally regarded as a benevolent deity linked to the flourishing of nature. One interpretation suggests that Lada is the wife of Swaróg/Svarog, the eldest god in Slavic mythology. This divine union symbolizes the harmony between masculine and feminine forces, with Lada representing the ideal of femininity. While specific mythological narratives about Lada may not be as widely documented as those of other deities, her presence in Slavic folklore is associated with the transition from spring to summer. She follows Vesna, the Slavic spring goddess, and her reign begins on the 21st of March. Lada's significance lies in her connection to the cycles of nature, celebrating the beauty of the world during the warmer months. Her portrayal as a goddess of love and beauty aligns with the cultural importance of these themes in Slavic mythology. Lada je i polaznica izvan školske aktivnosti udruge Locus "Digitalno crtanje" pod mentorstvom Diane Mataković mag.educ. likovne kulture i likovnih umjetnosti. Ekipa Locusa uvijek ima nekakvu dobru ideju za Dvorište ideja, pa tako i ove godine imali smo ne samo jednu već tri ideje :). Volimo najmlađima ponuditi inovativne i zanimljive radionice, tako smo i ove godine smislili izazove za bubabotove koje trebaju rješavati najmlađi. Ekipa je morala pokazati odlično poznavanje zdrave prehrane ali i vještinu bezekranskog programiranja bubabotova. Malo starije ekipa bavila se ozbiljnim Lego robotima, programiranje i uigranost svih robota je bio fokus ove dinamične radionice. Mislimo mi i na kreativni dio naših posjetitelja Dvorišta ideja, te smo za njih pripremili grafičke tablete i računala kako bi nam mogli nacrtati svoje lude ideje. Rimski dani su nam nekako baš dragi i tu se naša kreativna strana Locusa utabori u šator i pripremi uvijek fora radionice za posjetitelje. Ove godine su se na našem štandu mogli personalizirati magnetići štitova i zastava različitim bojama. Tu je bila i uvijek izazovna gradnja lukova od 3d modela blokova i skela.
Možemo već tradicionalno ekipa Locusa iznosi svoje projekte na otvoreno kako bi ih pokazali svojim prijateljima, roditeljima... Lijepo druženje i zabava uz naše male i malo veće inovatore i istraživače. I ove godine imali smo što pokazati od na oko jednostavnih projekata do složenih cjelogodišnjih radova. Zanimljivi 3D animirani modeli su zasigurno jedni od cjelogodišnjih radova, ništa manje zanimljivi nisu ni radovi naših Malaca digitalaca iz grupa digitalnog crtanja. Kao i uvijek, prostor robotičara i gamera sa svojim videoigrama, je najdinamičniji i najiteraktivnije :). Tu se našao i naš melno veliki pehar sa nedavnog STEM robotskog natjecanja. Bilo je ovo jedno lijepo divanjenje o protekloj godini i planovima za iduću školsku Locus godinu.
Hrvatski robotički savez i Fakultet elektrotehnike i računarstva u Zagrebu organizirali su 7. natjecanje u robotici i STEM-u, First Lego League Challenge Hrvatska. Ove godine tema natjecanja je „Super Powered“ odnosno energija i problemi vezani za proizvodnju električne energije, skladištenje, prijenos i potrošnju. Radi se o globalnom natjecanju u kojem sudjeluje gotovo 4000 timova iz 110 država, sa preko 680.000 natjecatelja. Natjecanje se sastoji od 4 modula koji se jednako vrednuju, no najatraktivniji su „Robotska igra“ i „Inovativni projekt“. Locusov tim WEnergy konstruirao je inovativan alat sa kojim je naš robot Maui uz pomoć koda atraktivno i uspješno riješio zahtjevnu misiju Tvornica igračaka za što smo osvojili pehar za Robo – potez dana. U robotskoj igri pored pehara u kategoriji atraktivnosti poteza, zauzeli smo i 12. mjesto među 28 timova i 250 natjecatelja iz cijele Hrvatske. Ništa manje atraktivan dio natjecanja je i „Inovativni projekti“, gdje su timovi kroz višemjesečne pripreme istraživali i razvijali vlastite projekte na temu „Super Powered“ koje su predstavili ocjenjivačima - profesori sa različitih fakulteta sveučilišta u Zagrebu. Cilj je da timovi u svojoj lokalnoj zajednici prepoznaju problem u ovom slučaju se radi o Energiji te da ponude svoje rješenje u obliku inovativnog projekta. Inovacije, ideje i rješenja u obliku modela ili prototipova timovi su na svojim štandovima u hodnicima Fakulteta elektrotehnike i računarstva u Zagrebu predstavljali svim zainteresiranim posjetiteljima i medijima. Naš tim predstavio se radom „River Energy“ u kojem su prezentirali na osnovu svojeg istraživanje i izrađenog prototip modela zamisao dodatnog iskorištavanja riječnih tokova Dunava, Save i Drave u proizvodnji električne energije. Iza zahtjevnih višemjesečnih konstruiranja, programiranja, testiranja, istraživanja, učenja i rada nalaze se članovi Udruge Locus odnosno naš tima WEnergy Petra Dujmić, Ivana Perković, Anja Vukovac, Božidar Barić, Jakov Čović, Matija Barac, Matej Stepić, Karlo Šokičić, Vjeko Šarić i Nikola Perunski mentori Adrijan Čačić i Tomislav Stepić. |
LocusA place of fun learning Za bolji doživljaj odličnih video uradaka uključi zvučnike
|